Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Kasztelania w Krośnie

historia Krosna Odrzańskiego

źródło zdjęcia: krosnoodrzanskie.pl

Moje Sycowice część 2

Kasztelania w Krośnie powstała w związku z polityką dzielnicową  Piastów śląskich i ustanowiona została przez Bolesława Wysokiego pod koniec XII w. Niewątpliwie Krosno jako stolica kasztelanii będąc centralnym punktem w stosunku do okolicznego osadnictwa, odgrywało decydującą rolę. Południowo-zachodnia granica kasztelanii biegła najprawdopodobniej linią ówczesnej granicy państwowej, rzeka Pliszka była linią graniczną od północy a od wschodu rzeka Ołobok, czyli granica przechodziła przez Przetocznicę.  Linia południowo-wschodnia obejmowała obszar poprzez Zieloną Górę aż po Zabór.

Zachodnia część tego terenu swoimi krańcami dochodziła do ujścia Nysy i starego grodu Szydłowa. Po śmierci ostatniego z Piastów śląskich, tereny te przeszły pod władanie brandenburczyków i od 16.IX.1482 roku możemy mówić już o księstwie krośnieńskim.

Cofając się w głąb historii ze smutkiem i pokorą musimy stwierdzić, że jest to skrawek ziemi który zraszany był potem ciężko pracujących jej mieszkańców i wielokrotnie spływał ich niewinną krwią bez względu na to kim byli. Ten skrawek ziemi od wieków dzierżył na sobie piętno pogranicza deptanego butami najeźdźców, mordujących,  rabujących i puszczających z dymem ludzki dorobek.

Specyficzne, geopolityczne położenie całego regionu powodowało, że stał się on swoistym traktem komunikacyjnym dla przemieszczających się wojsk i myliłby się ten kto by przypuszczał, że były to tylko wojska niemieckie czy radzieckie.

Tędy ciągnęły kohorty wojsk rosyjskich, austriackich, napoleońskich, szwedzkich, duńskich, czeskich, tabuny kozaków, tatarów czy rozmaitych mętów, nakładając kontrybucje, rabując, siejąc strach, gwałt, pożogę i zniszczenie. Ażeby poznać historię tej ziemi, przyjrzyjmy się geograficzno-klimatycznym aspektom tego mikro regionu i cofnijmy się wiele wieków wstecz.

Cezary Woch

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.