- Sycowice - http://sycowice.eu -

Do szopy hej Współcześni, do szopy, bo tam cud!

fundusze unijne

źródło zdjęcia: Paulina A. Gajna

Gdyby Chrystus narodził się dzisiaj – w XXI wieku, czy my współcześni, kochający wszystko to, co monumentalne i głośne, potrafilibyśmy rozpoznać w małym dziecku kwilącym na sianie Zbawiciela? Pytanie to zadali organizatorzy Spotkania Opłatkowego, które odbyło się 15.12.2011 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Nietkowicach.

Do rozbudowanej, powiększonej o salę gimnastyczną, boiska sportowe oraz pięć gabinetów dydaktycznych placówki przybyli znakomici goście. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. lubuski kurator oświaty – Roman Sondej, dyrektor Wydziału Diagnoz, Analiz i Strategii Edukacyjnej – Ewa Rawa, ksiądz proboszcz Andrzej Drutel, sołtysi okolicznych miejscowości: Cezary Woch, Ryszard Przygocki, Stanisław Konieczny, dyrektorzy szkół: Sławomir Klementowski, Magdalena Grysiewicz, Beata Kłos – Wygas. Zaproszenie przyjął także prezes zarządu firmy POMAK z Czerwieńska – Tomasz Frąckowiak.

Szanownych gości przywitała dyrektor szkoły Renata Strzelecka. W swoim inicjującym uroczystość przemówieniu podkreśliła ona, że koniec roku i początek nowego to okazja do tego, by podsumować to wszystko, co już się wydarzyło i zastanowić się nad tym, czym warto zająć się w nadchodzącym czasie. Audytorium zostało zatem zapoznane z tym, czego dokonano w PSP w Nietkowicach.

Prelegentka nadmieniła także, iż: od roku szkolnego 2010/2011 szkoła uczestniczy w gminnym projekcie pt. Szybciej, dalej i w górę. Dzięki temu mamy możliwość współpracy z kilkoma świetnymi specjalistami. Dzieci zaś, ku ich ogromnej radości, mogą brać udział w wielu wycieczkach. Odwiedzono już między innymi: Poznań, Berlin, Karpacz, Zieloną Górę, Szklarską Porębę. Nasi milusińscy w ogromnych emocjach oczekują ferii zimowych, aby wyruszyć do Zakopanego lub uczyć się języków obcych w Zielonej Górze. Dodała również, że z grono pedagogiczne może korzystać z ogromnego doświadczenia autorów projektu. Jest to szczególnie cenne, gdyż trzyosobowy zespół, w skład którego wchodzą dyrektor szkoły oraz dwie nauczycielki uczestniczą w projekcie pt. Rozwój Kadry Oświaty. Grupa ta uczy się więc, jak poprawnie skonstruować wniosek aplikacyjny, pozyskać i odpowiednio zagospodarować fundusze unijne.

Na temat udziału szkół w gminnym projekcie: Szybciej, dalej i w górę wypowiedział się także współgospodarz uroczystości burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus. Podkreślił on, iż projekt ten stanowi bardzo istotny element w rozwoju placówek oświatowych. Uczniowie nie tylko mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania na pozalekcyjnych zajęciach, ale także mają coraz lepsze warunki pracy. Burmistrz wyraził nadzieję, że pojawi się nowa edycja przedsięwzięcia. Rzecz w tym, aby rozwijać w młodych umysłach tak pożądane dziś cechy.

Młodzi, zdolni i przedsiębiorczy uczniowie otrzymali z rąk lubuskiego kuratora oświaty korespondujące z tą ideą prezenty. Stanowiły je pomoce dydaktyczne. Podczas spotkania nie zabrakło więc podsumowań, refleksji, słów uznania i zachęty. Pięknie wydana Inwokacja Pana Tadeusza A. Mickiewicza stanowić ma źródło literackich i językowych inspiracji.

Należy nadmienić, iż grudniowa uroczystość odbywająca się w Nietkowicach miała charakter trójdzielny. W drugiej części spotkania zgromadzeni mieli okazję obejrzeć krótkie przedstawienie teatralne pt. Z życia Świętej Rodziny. Jego osnowę stanowiły kolędy. Na ich kanwie powstał oryginalny i miejscami zaskakujący scenariusz.

Podobnie jak 2000 lat temu Chrystus narodził się w ubogiej stajni. Jego rodzinie odmówiono jednak miejsca w gospodzie (hotelu) z powodu tego, iż za sprawą trwania mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 wszystkie pokoje były zajęte przez kibiców. Warto dodać, że zarówno Józef, jak i jego małżonka posiadali współczesne stroje. Wizytę dzieciątku złożyło czterech rolników powracających z dyskoteki w pubie. Pokłon królowi oddali natomiast przedstawiciele trzech mocarstw. Wszystko to odbyło się przed kamerami telewizyjnymi i aparatami szukających sensacji dziennikarzy.

Przyjmując tę konwencję jasełek, autorki scenariusza – Wiesława Kucharczyk i Paulina Gajna, pragnęły, aby widzowie odpowiedzieli sobie na dwa istotne pytania. Czy my – współcześni potrafilibyśmy widzieć w małym dziecku kwilącym na sianie Zbawcę? Czy jeszcze umiemy w tym, co małe i ciche odnajdywać zalążki wielkości?

Refleksji na ten temat mogli się oddać goście podczas „wigilijnej uczty”. Przy pięknie udekorowanym stole, wsłuchując się w melodię i słowa znanych kolęd mistrzowsko wykonywanych przez chór Cantemus Domino trwały dyskusja nad tym, co materialne i duchowe, nad sacrum i profanum. Warto jeszcze raz powtórzyć słowa wypowiedziane przez prowadzącą grudniową uroczystość. My wpatrzeni, zasłuchani, tak współcześni aż do granic. Obok szopy zamyśleni, ocieramy łzę. Uczennica zaś dodała: w pewną zimową noc rozbłysła gwiazda i zmienił się świat.

Paulina A. Gajna

17 Comments (Open | Close)

17 Comments To "Do szopy hej Współcześni, do szopy, bo tam cud!"

#1 Comment By mic On 09-01-2012 @ 11:39

Czy organizatorzy zapomnieli zaprosić radnego z Nietkowic ?

#2 Comment By autorka On 10-01-2012 @ 22:47

Wszyscy radni zostali zaproszeni.

#3 Comment By mic On 11-01-2012 @ 01:13

A czy mile widziani ?

#4 Comment By Cezary On 11-01-2012 @ 02:02

Wszyscy byli mile widziani… :). Prawdziwym powodem nieobecności Radnego Marka Abramowicza było jego pilne uczestniczenie w obradach jednej z Komisji przed zatwierdzeniem budżetu. Wobec powyższego w spotkaniu uczestniczyło 50% Zaodrzańskich Radnych :).

#5 Comment By mic On 11-01-2012 @ 16:32

Tiepier wsio paniatno 🙂

#6 Comment By nikodem dyzma On 12-01-2012 @ 23:31

Autorce – polonistce, nauczycielce raczej nie wypada popełniać błędów w nazwiskach zaproszonych osób ( mam tu na myśli nazwisko sołtysa Będowa). To raz. Dwa: z jakich funduszy zostało zorganizowane „Spotkanie Opłatkowe?” Czyżby kolejne, odgórne zalecenie p. dyrektor, aby to nauczyciele ufundowali część specjałów? Niech tylko któryś spróbuje się wyłamać…

#7 Comment By Administrator On 13-01-2012 @ 00:53

nikodemie, dziękuję za znalezienie błędu (został poprawiony). W nagrodę proponuję Ci możliwość umieszczenia swojego artykułu na stronie sycowice.net na dowolny temat. Więcej informacji tutaj.

#8 Comment By autorka On 17-01-2012 @ 21:02

Za popełniony błąd w nazwisku przepraszam.

#9 Comment By czytelnik On 17-01-2012 @ 22:55

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi!

#10 Comment By Cezary On 17-01-2012 @ 23:37

I bardzo słuszna sentencja Czytelnika. Pani Paulino, proszę nie mieć, żadnych wyrzutów. Błędy rzecz ludzka /oby tylko takie… :).
Krytykować łatwo, napisać coś sensownego, nie łatwo. Czekamy na artykuł Dyzmy i jak znam życie, nikt go tu nie uświadczy… ;).

#11 Comment By autorka On 18-01-2012 @ 20:03

Dziękuję. Kolejne dwa powstają.

#12 Comment By nikodem d On 20-01-2012 @ 20:20

Niezły artykuł to mogę wysmarować dla Gazety Lubuskiej o tym, co się w tej szkole wyprawia. A więc za kto ufundował to spotkanie???

#13 Comment By czytelnik On 20-01-2012 @ 21:07

To smaruj do Gazety Lubuskiej!!!

#14 Comment By Cezary On 20-01-2012 @ 22:32

Nikodemie Dyzmo, przenieś się z tymi uwagami na Sycowice lub Nietkowice – Ziemia Lubuska, lub na forum Gazety Lubuskiej, tam jest właściwy poziom i miejsce dla tego rodzaju wpisów. Możesz dalej czynić to anonimowo i Anonimy będą to czytać. Zechciej zrozumieć, że Twoje prowokacyjne wpisy obrażają wielu zacnych ludzi którzy zagościli na łamach sycowice.net. Nie chcemy i nie oczekujemy polemiki na takim poziomie. A tak na marginesie: jeśli stwierdziłeś poważne nieprawidłowości w tej szkole, to właściwym miejscem do złożenia zawiadomienia o przestępstwie jest Prokuratura. Bacz jednak na to, że muszą zaistnieć autentyczne powody, bo odpowiesz z artykułu 233, 234 i 238 kk i po co „Ciebie to” ? ;). Bacz również na to, że jeśli wiesz, a nie powiesz, to też odpowiesz… .

#15 Comment By nikoś On 21-01-2012 @ 14:03

Czyli na tym forum można pisać jedynie pochlebne rzeczy. Szkoda słów i mojego czasu…

#16 Comment By czytelnik On 21-01-2012 @ 14:54

Każda twoja kolejna wypowiedź jest mniej wartościowa od poprzedniej, a masz o sobie mniemanie reportera Gazety Lubuskiej? Żal…
Miałeś słabe oceny w podstawówce, że masz takie zastrzeżenia do tej szkoły?
Z wielką niecierpliwością czekam na potok twoich słów!

#17 Comment By Cezary On 21-01-2012 @ 15:47

Pochlebstw nikomu nie potrzeba. Potrzebne są mądre słowa i mądre, twórcze teksty i takich oczekujemy. W rzeczy samej: zastosuj się do mojej wcześniejszej propozycji. Z takiego „tfurcy” skorzystają inne, mniej ambitne fora.