Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Rajd Karabanowa 2013

Rajd Karabanowa

źródło zdjęcia: Adam

27 stycznia odbyła się już dziesiąty raz coroczna impreza „Rajd Karabanowa” upamiętniająca 68 rocznicę przełamania Międzyrzeckich Umocnień. W tym roku pogoda odzwierciedlała taką samą aurę jaka była pod koniec stycznia 1945 roku. Śnieg i mróz, który w nocy spadł poniżej -10 stopni Celsjusza. Chociaż przez chwilę można było sobie wyobrazić jak czuli się i w jakich warunkach pogodowych musieli walczyć żołnierze Wehrmachtu, Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.

Impreza rozpoczęła się od przejazdu pojazdów z muzeum w Pniewie pod pomnik majora Karabanowa do Wysokiej, gdzie było krótkie przemówienie burmistrza i złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz pamiątkowe zdjęcie. Następnie Rajd przejechał z powrotem do Pniewa, gdzie można było porozmawiać z żołnierzami 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej o współczesnej broni i wyposażeniu w wojsku. Część uczestników udało się samochodami terenowymi na wycieczkę po najciekawszych pobliskich umocnieniach. A pozostali mogli zwiedzić Pz.W. 717 wraz z podziemnymi koszarami, który to Muzeum stara się odrestaurować. Z roku na rok przybywa eksponatów i wyposażenia do ww obiektu.

W sali muzeum wygłoszono także 2 krótkie referaty. Pierwszy autorstwa jednego z przewodników Grzegorza Urbanka pt. “Przygotowanie fortyfikacji MRU do obrony w latach 1944-45”, gdzie autor ukazał kilka nowych dokumentów niemieckich obrazujących przygotowania do obrony przed Sowietami. Drugi referat wygłosił satyryk Tomasz Rzeczycki – pt. “MRU w publicystyce powojennej”, w którym autor wykonał tytaniczną pracę robiąc kwerendę chyba wszystkich PRL-owskich dzienników i czasopism, z których wybrał najbardziej absurdalne i humorystyczne opisy MRU. Najczęściej przewijało się: “MRU to podziemne miasto lub fabryka wybudowane przez Niemców w okolicach Sulęcina”. A najciekwszą fragmenty mówiły: „….wybudowane przez Niemców na okupowanych ziemiach po Sulęcinem”. Tak właśnie postrzegano MRU w latach PRLu.

Adam

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.