Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Dzień Pluszowego Misia….

164210_obraz_reprodukcja_misie_zabawkiźródło zdjęcia: darmowe obrazy

W roku 2016 Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada (piątek). Do Dnia Pluszowego Misia pozostały jeszcze 3 dni. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.

Magiczny Miś – Anna Łęcka

Miasto śpi zasłuchane w śpiew elfów,
duszki zaczarowane tańczą na dachach.
Mały bury miś ociera oczy od zaspania
podróż jego magią, była sanną białą.
misiek1Dary pachnące zapachem cynamonu,
orzechy w srebro zamienione
leżały w paczkach w paczuszkach.
Dostały je dzieci z rumianymi policzkami,
uśmiechem perlistym zabawki witały.
Czekoladowy anioł czuwał nad nimi
a miś Mikołaj w czerwonej czapeczce
śpiewem czarodziejskim rozkruszał serca.
Magia świat czarów moc dawała dzieciom,
radość zapisaną sercem Mikołaja.

Anna Łęcka

Anna Łęcka
Nauczycielka z powołania, wolontariuszka z potrzeby serca a teraz także poetka z wyboru. Od lat pracuję z dziećmi, uczę i pomagam. Od ponad 20 lat koordynuję pracę wolontariatu i wspieram organizacje charytatywne. Należę do Grupy Poetyckiej Eliksir, dzięki której mogę przelewać na papier swoje troski i radości – niemalże „z siłą wodospadu”.

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “Dzień Pluszowego Misia….”

 1. Anka

  Moje podziękowanie.!!
  Tak się cieszę,że Mój wiersz został udostępniony pod tym wspaniałym tekstem.Kocham dzieci,są darem szczególnym dla Człowieka.
  Bardzo serdecznie pozdrawiam Ciebie Czarku,Wszystkich Mieszkańców Sycowic,dzieci.Początek Mojej poezji powstał właśnie w świecie najmłodszych.Dodam link,w którym można przeczytać o Mojej twórczości.
  Życzę WAM radości,szczęścia,pasji tworzenia dobra,którego źródło wychodzi od Pana Sołtysa-Cezarego,Ludzi dobrej woli.
  Ta ciekawa strona jest przykładem,jak można dla dobra swojej miejscowości,regionu,pracować,żyć spokojnie,czuć się potrzebnym.Jakie to naprawdę ważne,piękne.Z szacunkiem Anka Łęcka.
  http://ogrodekjordanowski.radom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=259&Itemid=55

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.