Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Nowe inwestycje w Sycowicach w 2018 roku

Nowa świetlica w Sycowicach

Najpoważniejszym przedsięwzięciem będzie całkowita przebudowa drogi wojewódzkiej nr 276 która rozpocznie się w połowie roku. Są zarezerwowane na nią pieniądze, a obecnie trwają końcowe prace dopinające uzyskanie wszelakiego rodzaju pozwoleń.
Jest to ogromne wyzwanie znacznie trudniejsze niż przebudowa drogi w Radnicy z uwagi na ciasną zabudowę wsi. Tu gdzie jest to możliwe zaprojektowano „wyprostowanie drogi”, wyznaczono specjalnie oznakowane przejścia dla pieszych, nie zapomniano o wygodnych zatoczkach autobusowych i kanalizacji deszczowej odwadniającej jezdnię. Zaprojektowano również w centrum wsi dodatkowe wysepki spowalniające które na własny użytek nazwałem „wysepkami sołtysa”, ponieważ ja byłem ich pomysłodawcą … .
Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców będą chodniki ciągnące się wzdłuż całej długości jezdni. Centrum wsi tuż przy kościele będzie ciekawie przebudowane, dlatego też zwlekamy z propozycją jego upiększenia. Całkowity koszt inwestycji około 12 milionów złotych. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i wygody mieszkańcom, wieś bardzo zyska wizerunkowo.
Drugim niezwykle ważnym przedsięwzięciem na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy wsi będzie świetlica wiejska. Obecnie ukończono opracowanie projektu, a w styczniu zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę i wniosek o dofinansowanie. Dysponuję szczegółowym projektem i wszystkim zainteresowanym mogę go przesłać drogą e-mailową: rzuty, elewacje, dach, zagospodarowanie terenu.
Orientacyjny koszt inwestycji około 800 tysięcy złotych wg mojego szacunku, /rzeczywisty koszt może być inny, raczej w górę…/, ukończenie budowy na przełomie roku 2019/2020, poziom dofinansowania około 64%. Pozostanie do przebrnięcia sprawa „wkładu własnego” który musi wyłożyć Gmina.
Trzecim ważnym przedsięwzięciem będzie doposażenie placu zabaw i to nie byle jakie bo składające się, aż z pięciu elementów w tym dodatkowy zestaw zabawowy. Na ten cel z Funduszu Sołeckiego przeznaczyliśmy ponad 10 tysięcy złotych, ale poprzez złożenie wniosku o dofinansowanie uzyskamy kwotę ponad 21 tysięcy złotych.
Jest to żmudna operacja, ale jak najbardziej możliwa. Mankamentem będzie jedynie późny termin montażu tych elementów z uwagi na przewlekłą procedurę rozpatrywania wniosków, następnie znalezienie wykonawcy i dopasowanie się do jego portfela zamówień. Cokolwiek by nie powiedzieć, plac zabaw ku uciesze dzieci zostanie bardzo wzbogacony, będzie również ładnie konweniował ze świetlicą wiejską.
Na marginesie inwestycji zlokalizowanych na terenie placu rekreacyjnego „za lustrem”, proszę o zwracanie uwagi tym osobom które w sposób całkowicie bezmyślny i bez poszanowania cudzej pracy niszczą murawę placu urządzając tam sobie rajdową jazdę samochodami.
Osoby te i uprawiany przez nie proceder który trwa od dłuższego czasu są powszechnie znane, a ich postawa z czego być może nie zdają sobie sprawy, jest po prostu żałosna i aspołeczna, bo nie wkładając nic, niszczą dobro wspólne! Dziwi mnie brak reakcji rodziców i najbliższych sąsiadów… .
Czwartą inwestycją będzie naprawa dróg gminnych nr 344 i 317 które wołają o „pomstę do nieba”… . W budżecie Gminy niestety nie ma na ten cel pieniędzy i musimy ratować się sami. W tym celu w roku ubiegłym bez żadnych środków finansowych, ponosząc jedynie własne nakłady zorganizowałem wycięcie zadrzewień i zakrzaczeń porastających pas drogi ciągnącej się w kierunku na Grabin. Obecnie należy wyrwać karpy i korzenie, wyprofilować oś drogi i ją poszerzyć.
Niestety bez specjalistycznego ciężkiego sprzętu tego nie da się zrobić. Problem polega na tym, jak pogodzić dość kosztowną inwestycję dysponując bardzo skromnymi środkami finansowymi… . Podobna sytuacja chociaż daleko mniej pracochłonna dotyczy drogi na Zawisze, ale pomysł mam i damy radę… .
Drugim etapem będzie utwardzenie tych dróg na odcinku zwartej zabudowy wsi, ale to dopiero po rozpoczęciu przebudowy drogi wojewódzkiej i zerwaniu z niej dotychczasowej nawierzchni. Jak wejść w posiadanie tego materiału tzw. destruchu czyli zdrabki / bo to kosztuje…/ jeszcze nie wiem, ale wiem, że nie mając „urzędowych” pieniędzy będę musiał coś wymyślić… . Dla wyjaśnienia sprawy warto podkreślić, że „zdrabka” jest cennym materiałem służącym wykonawcom do wykańczania poboczy dróg.
Z przykrością należy odnotować bardzo kiepską naprawę drogi Sycowice –Nietkowice przeprowadzoną dwa miesiące temu przez Urząd Gminy, na którą przeznaczono 25 tysięcy złotych naprawdę z trudem przeze mnie „wynegocjowanych”. Ponieważ cały czas monitorowałem tą sprawę, wielokrotnie zapewniano mnie pisemnie o dopilnowaniu „należytej staranności” w przeprowadzeniu tej naprawy. Skończyło się jednak na zapewnieniach pomimo, że już w trakcie realizacji inwestycji na bieżąco sygnalizowałem w Gminie swoje zastrzeżenia.
Początkowy odcinek drogi od Sycowic na odległości około 400 metrów naprawiono bardzo dobrze, jednak im dalej w las tym więcej dziur… . Zasypano zdrabką jedynie największe z nich, a problem praktycznie pozostał. Oburzeni mieszkańcy Nietkowic wystosowali w tej sprawie pismo do Urzędu Gminy otrzymując zapewnienie, że w tej sprawie „powołana zastanie komisja”… .
Od siebie proponuję aby „Komisja” przejechała całą trasę z prędkością 40 km/h czy nawet tylko z prędkością 30 km/h i wtedy będzie jasne czy w trakcje naprawy „dokonano należytej staranności”, czy też staranności tej nie dokonano… . Miejmy nadzieję, że pozostałe inwestycje przeprowadzone będą solidnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Na zakończenie chciałbym poinformować o imprezach integracyjnych których zorganizowanie planujemy wraz z Radą Sołecką. W lipcu na wzór ubiegłego roku zrealizujemy dużą imprezę pod hasłem „Piknik rodzinny”, zakończoną zabawą dla dorosłych. W październiku zorganizujemy IV już z kolei Dzień Seniora, a na początku grudnia Mikołajki dla dzieci.
Niestety wbrew oczekiwaniom 25-30 latków nie planujemy zorganizowania specjalnie dla nich „andrzejkóf…”, bo niby dlaczego ciężar organizacji miałyby ponosić tylko dwie dziewczyny z Rady Sołeckiej przy zerowej pomocy zainteresowanych? Jesteśmy natomiast otwarci na wszelkie propozycje dowolnych imprez, ale pod warunkiem, że zgłosi się grupa osób która zadeklaruje wszechstronną pomoc przy ich organizacji, a również wskaże sposoby sfinansowania imprezy. Nie może to polegać jedynie na wywiezieniu sprzętu na plac, a później „to nie moje zmartwienie”.
Wspólna organizacja imprez to bardzo ważny element integracyjny i byłoby dobrze w końcu to zrozumieć. Rada Sołecka jest przygotowana do pokierowania taką grupą osób. Z życzeniami dobrych pomysłów na Nowy Rok

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.