Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Nasza świetlica

daniele-opole-lub-005 źródło zdjęcia: Cezary Woch

Sycowice nie mają szczęścia do jakichkolwiek inwestycji. Jakie tego są przyczyny? Różne, bardzo różne. Wiele zależy od ludzi, zwykłych mieszkańców którzy mogą i powinni podejmować się działań „nie zwykłych”… . Czy na pewno „nie zwykłych”? Niekoniecznie, przykłady można mnożyć i wskazywać wsie „normalnie aktywne”, a takich jest wiele. Dobrze funkcjonujące: kółka zainteresowań, zespoły taneczne i muzyczne, teatrzyki, prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich czy OSP. Czy trzeba funkcjonować w jakichkolwiek strukturach organizacyjnych aby nieść dobro? Nie! Wystarczy tylko chcieć i mieć poczucie dania czegoś z siebie dla dobra publicznego. Nie trzeba również być sołtysem, radnym, czy członkiem rady sołeckiej, aby to czynić. Jeśli nie ma tej chęci, tej misji czynienia dobra, to nic nie ma… . To tyle tytułem wstępu… . Biorąc jednak powyższe pod uwagę, jednoznacznie należy stwierdzić, że niestety między innymi z tych właśnie powodów nie będziemy mieli nowego budynku świetlicy. Co w tej sytuacji można było zrobić? Otóż z trudem, podkreślam: z dużym trudem zostanie dokonana modernizacja obecnej świetlicy. Całkowicie przebudowany zostanie węzeł sanitarny i kuchenny. Pomieszczenia te będą zdecydowanie powiększone. Kuchnia będzie miała dostęp do okna i światła dziennego, będą dwie łazienki: oddzielnie dla pań i oddzielnie dla mężczyzn łącznie z sanitariatami dla niepełnosprawnych. Wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania i elektryczna. Wymienione zostaną drzwi wejściowe, będzie odrestaurowana drewniana podłoga i malowanie ścian . Jednym z najbardziej istotnych posunięć będzie pokrycie płytami dźwiękochłonnymi ściany oddzielającej mieszkanie prywatne. Łączny koszt inwestycji około 45 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę sytuację finansową wszystkich samorządów, jeśli te zamierzenia zostaną zrealizowane będzie to i tak „cud”. Co się w tej sprawie robi? Otóż na bieżąco monitoruję wszystko co dotyczy tego przedsięwzięcia. Dopilnowałem zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy na rok 2017. Jest wykonany i zatwierdzony projekt modernizacji. Na przebudowę oczekujemy zgody Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze i pozytywnej opinii konserwatora zabytków. Z obiema instytucjami rozmawiałem właśnie dzisiaj. Jest pełna życzliwość do zatwierdzenia inwestycji i akceptacja mojej prośby aby decyzje te dotarły do Urzędu Gminy na początku nowego roku. W dniu 28 grudnia nasi Radni zatwierdzą budżet na rok 2017 w którym są zapisane środki finansowe na naszą świetlicę. Rozmawiam nieraz o tym z sycowickimi przyjaciółmi. Już mam zgłoszenia na: komunie i rocznicę ślubu w nowej świetlicy, bardzo mnie to cieszy. Myślę , że następnego Sylwestra zorganizujemy właśnie tutaj… .

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 komentarze do artykułu “Nasza świetlica”

  1. Ania

    Czytam i nie wierze ze przez pana dwa fundusze przepadly mogl byc namiot albo wiata a panskie dzialania doprowadzily do tego ze nasza swietlica idzie pod mlotek

  2. Cezary

    Aby wypowiadać się na jakiś temat, dobrze by było mieć o nim jakieś blade nawet pojęcie. Napisałaś , że „czytam…”, to już jest niezgorzej, ale dobrze by było czytać ze zrozumieniem i coś z tego zapamiętać, a jeszcze lepiej coś zrobić… . Co zrobiłaś dla wsi..?? Oceń najpierw siebie, a dopiero później oceniaj innych. Od tego zacznijmy!! Pomimo to, zapraszam na Zebranie Wiejskie 13 września 2017 roku o 17 tej w dotychczasowej świetlicy. Będziemy mieli nową świetlicę jakiej nikt nie ma w okolicy. Znalazłem architekta który zrobił już projekt /zaprezentuję go na Zebraniu/, był ze mną na miejscu gdzie ma być usytuowana i trwają prace nad uzyskaniem pozwolenia na budowę. W grudniu będzie złożony przez Urząd Gminy wniosek o dofinansowanie przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dofinansowanie rzędu 64%. Koszt inwestycji około 900 tysięcy złotych. Rozpoczęcie inwestycji może nastąpić w drugiej połowie 2018 roku. W tej sytuacji bardzo byłaby wskazana duża aktywność mieszkańców wsi w działalności społeczno kulturalnej, chociażby uczestniczenie w dożynkach gminnych: prezentowanie wieńców dożynkowych /to tradycja/, wzięcie udziału w turnieju wsi i wspólne biesiadowanie, uczestniczenie w organizowanych przez MGOK warsztatach kulturalnych. Byłem wszędzie, ale z Sycowic nie było nikogo… . Piękną świetlicę buduje się dla ludzi aktywnych, a nie takich którym marzy się szopka albo namiot który musi rozkładać i składać 12 osób! Komu to potrzebne skoro na zwykłą potupajkę nie ma kto rozstawić i zwinąć sprzętu. Szkoda gadać!

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.