Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Choinki świąteczne…

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Mało kto wie, że tradycja choinki bożonarodzeniowej narodziła się w Alzacji i na tereny polskie została przeniesiona w okresie zaborów przez niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku. Z czasem zwyczaj ten przejęła polska arystokracja i mieszkańcy miast, natomiast w wiejskich chatach dalej panował obyczaj zawieszania pod sufitem jedynie jemioły, a jeszcze wcześniej słowiański zwyczaj dekorowania snopa zboża. Warto też wiedzieć, że w niektórych regionach Polski choinka zagościła na dobre dopiero po II wojnie światowej.
Początkowo Kościół sprzeciwiał się temu zwyczajowi uznając zielone drzewko za typowo pogański symbol życia i odradzanie się, a także trwania i płodności. Z czasem jednak choinka rozgościła się w polskich domach i dzisiaj nikt nie wyobraża sobie bez niej Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie wigilii wypełnionej rodzinną atmosferą i ciepłem przypominającym najpiękniejsze wspomnienia.
Również piękne okazałe choinki są nieodzownym elementem świątecznego wystroju kościołów bez których nie wyobrażamy sobie uroczystej pasterki czy mszy bożonarodzeniowych. Tak więc w dzisiejszych czasach choinka stała się najbardziej rozpowszechnionym symbolem Bożego Narodzenia.
Nie jest ważne czy w naszych domach jest duża czy mała, bogato czy skromnie ubrana ważne jest to, że stwarza niepowtarzalny klimat przy składaniu świątecznych życzeń i dzieleniu się opłatkiem, oraz towarzyszy nam w wigilijnej wieczerzy. Tradycyjnie najpopularniejszymi choinkami są drzewka świerkowe, jodłowe lub rzadziej sosnowe.
Jakkolwiek mamy do wyboru również doskonale wykonane choinki sztuczne często trudne do odróżnienia od naturalnych, to jednak niepowtarzalny zapach świerka pospolitego którego uważam za typową polską choinkę przebija wszystkie inne i jest symbolem naszej tradycji.
Każda inna choinka np. jodłowa lub ze świerka srebrnego, nie mówiąc już o choince sztucznej, oprócz pięknych grubych igieł nie posiada żadnego zapachu. Każde żywe drzewko jest niepowtarzalne bo posiada różną ilość gałązek, często nieregularną formę, ale tak właśnie powinna wyglądać żywa choinka rozsiewająca aromat jedyny w swoim rodzaju.
Dla wielu z nas ten specyficzny i magiczny zapach choinki kojarzy się z dzieciństwem, wyruszaniem po drzewko i przynoszeniem go do domu. Istnieje nawet pewien przesąd, że ten kto osobiście ściął świąteczną choinkę może liczyć na spełnienie często skrywanych marzeń, dobrobyt i szczęście w Nowym Roku…. .
Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało w pewnym sensie charakter „kradzieży obrzędowej” i „dzieła” tego dokonywał gospodarz wybierający się bladym świtem w Wigilię Bożego Narodzenia do pańskiego lasu… . W polskich domach choinki ubierane są najczęściej przez całe rodziny co ma niezwykle pozytywny aspekt łączenia jej członków i tworzenia nierozerwalnych rodzinnych więzi.
Wychodząc naprzeciw temu pięknemu zwyczajowi i związanym z nim przesądom, w następnych latach będziemy chcieli stworzyć mieszkańcom Sycowic i wsi ościennych możliwość jego kultywowania poprzez umożliwienie osobistego ścięcia wybranej przez siebie choinki. Myślmy już dzisiaj o tym, aby była piękna i zielona i aby rozsiewała w naszych domach tajemniczy zapach lasu skłaniający nas wszystkich do tego, abyśmy byli bardziej wyrozumiali i lepsi… .

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.